June 30, 2008

Come to see a gigant collab freebie

Som dnes strašne unavená, ale musím napísať tento príspevok aj keby neviem čo bolo, xixi. Pretože to je bomba. Téma bola Backyard Playground, nižšie môžete vidieť aj paletu farieb, ktorá bola k dispozícii. Asi som ju nezvládla na 100%, ale snáď to bude na budúce lepšie a dúfam, že budem mať aj viac času. Takže tu je moja porcia obrovskéhu megakitu, ktorý pre vás pripravili ADS Designers. Ďalšie preview je od mojej webkamarátky Lois aka Ladye, sme spolu v kreatívnom tíme a robíme ločka pre BooLandDesigns. Odcestovala na prázdniny, takže jej porciu si môžete stiahnuť z môjho blogu.

I´m deadly tired, but I need to write tonight´s post no matter what, lol. Because it´s a bomb. The theme was Backyard Playground, below is a color palette and I think I haven´t managed for 100% of the theme, but I´m sure next time I´ll do much better and hope I´ll have more time. So here is my portion of huge megakit created by ADS Designers. On the next preview, there are marvelous papers created by my webfriend Lois aka Ladye, we are together in creative team and create layouts for BooLandDesigns. She´s gone for holiday, so her parts of the kit is available here, on my blog.


Color Pallet


I´m sorry, the links expired. I´ll probably reload this kit. 

I´m sorry, the links expired. I´ll probably reload this kit. Lois´s portion download here

Pri sťahovaní jednotlivých súborov prosím o trpezlivosť (veď poznáte 4shared, však?) a takisto zohľadnite časové posuny. Freebies z tohto gigantického collabu budú k dispozícii minimálne celý júl. Takže tu je dlho očakávaný zoznam dizajnérov a ich blogov, kde nájdete jednotlivé freebies. Niektoré kúsky naozaj stoja za to a keby som nebola totálka, tak vám tu aj niečo ukážem... No, ale veď si ich poobzerajte sami, hehe. A nezabudnite nechať milý koment!!!

Please, be very patient with downloading the kits (you know 4shared, don´t you?) and don´t forget that designers are from many different parts of the world, so when I have the links up and accesible for downloading, my other friends somewhere in Amerika still will be behind me. Freebies from this gigantic collab will be accessible for the entire month of July at least. So here is an awaiting list of designers and their blogs, where you can find all the freebies we´ve created for you. Some of the pieces are real treasures and if I wouldn´t be so tired I would show you some of my favourites... However, find them yourselves, I know you will. And don´t forget to leave some love!!!

Niektorí z vás možno vedia, že ja a Linda aka Hawra - moja spolužiačka zo strednej školy, máme útle miestečko s fórom a galériou o digitálnom scrapbooku - scrapmania.sk. A máme aj scrapovacie súťaže. TU môžete vidieť ločka zo súťaží, ktoré sme mali od januára, od kedy scrapmania beží. Tento mesiac máme súťaž z jednokitovky a to presne z môjho kitu Backyard Playground. Ak chcete získať nižšie zobrazený Paper Pack - Greeny Grunge a roztomilé kvietky od MirkaK - scrapnite ločko len z môjho kitu a pošlite ho na adresu scrapmania.sk@gmail.com, spolu s kreditom (pre font alebo alphu) a nickom. Téma je ľubovoľná, jedinou podmienkou je, aby boli použité papiere a elementy len z jedného kitu. A hlavne prosím nezabudnite, že ločka z tejto výzvy budem uploadovať do zatvorenej galérie, takže ich nemôžete zverejniť niekde inde dovtedy, pokiaľ sa neotvorí naša galéria, čo bude 30. júla.

Some of you might know, that me and my schoolmate Linda aka Hawra have a little place with forum and gallery about digital scrapbook - scrapmania.sk. We also have some challenges. HERE you can see our layouts from the challenges, since we run this page. For the month of July we have challenge from only one kit and exactly from my kit Backyard Playground. If you wanna get the posting reward shown below - Greeny Grunge Paper Pack and the cute flowers by MirkaK, all you have to do is to scrap a layout only using papers and elements from the mentioned kit. Then, send me your layout to scrapmania.sk@gmail.com with your credit (for fonts or alphas) and your nick. The theme is arbitrary, only one rule is to use the kit. And don´t forget, we have closed gallery for this challenge during July, you are not allowed to upload your LO anywhere until our challenge is over, it´s on July, 30th actually.


Užite si kopec zábavy!!!/Enjoy and have fun!!!

22 comments:

Ladye said...

Thank you so much for helping me out by hosting my tiny part of this huge kit. Your part is beautiful...

Maria said...

Thank you! Your blog post will be advertised on the DigiFree Digital Scrapbooking Freebie search engine today (look for timestamp: 01 Jul [LA 03:33am, NY 05:33am, UK 10:33am, OZ 08:33pm]).

Scrapping Mom of 5 said...

Thank you so much to both of you that have kits here. These are all so wonderful.

stacy said...

Your contribution is beautiful! Thanks so very much, love it!

Terebene said...

Thank you both!

Nic said...

Many thanks for sharing.

Anonymous said...

What a remarkable kit! The group has done such a fabulous job. What a success! Congratulations to you and Lois and thanks for sharing!

Aunt Anne

Elaine said...

Thank you so much, Awesome kit & love your part.

Anonymous said...

Thank you, I love your papers!

Anonymous said...

Thanks to both of you for your lovely parts to this awesome collab kit!!

Cindyrelly said...

The papers are so beautiful and I am sure the elements will be to when they finish downloading ;) Thank You!

Lucia said...

Lara, ďakujem krásne!

Suz said...

Thank you so much for sharing this AWESOME collaboration!!!! To show my appreciation I gave you big...♥Link Love♥...on my blog. Drop by anytime and say hi!
Suzee Q's Stuff

Mamounia said...

Its gorgeous, thanks a lot!

Sheila said...

Thank you for your contributions to our mega kit! I love your papers and the "greenery" and the alpha too.

jane-karta said...

Ja som len začiatočníčka, ale tvoj kit je super, zelená je moja farba. Už sa teším, čo vymyslím.

ccynden said...

Thank you for the wonderful papers.

verabear said...

So beautiful! I also like the way you make the previews, lovely! :) thank you

Jacinda said...

Thankyou so much for sharing your designs. You can see the page I did with it here: http://www.sweetshoppedesigns.com/inspiration/showphoto.php?photo=44928&ppuser=4424

Pamela said...

I looove this kit. My little guy and I are gonna have so much fun with this one. I'll be sure to show those who want to see them my LO's and give lotsa love on my blog. Thanks for all the hard work!!!

Jennifer said...

Gorgeous!!! Thanks a ton for sharing this beautiful kit!

Squeaky Scraps said...

Awesome kit .... thanks for sharing!!